STARE POWĄZKI

Zarząd Stowarzyszenia „RTW”, realizując zaplanowane na rok 2022/23 działania, zorganizował w dniach 15 i 16 listopada br. spacer po Starych Powązkach   w Warszawie. Z uwagi na duże zainteresowanie słuchaczy utworzono 2 grupy.

Hasło tej jednodniowej wycieczki to:

„Gdy pamięć ludzka ….”a dalszy ciąg: „…. dalej mówią kamienie”.

Takie właśnie słowa, autorstwa Stefana Kardynała Wyszyńskiego –  Prymasa Polski, znajdują się na tablicy wmurowanej przy Bramie Św. Honoraty, od której rozpoczęliśmy zwiedzanie nekropolii.

Po cmentarzu oprowadzał nas wykwalifikowany warszawski przewodnik p. Hubert Smoczyk. Pomimo już chłodnej, listopadowej pogody słuchaliśmy z wielkim         skupieniem tego co miał nam do przekazania przewodnik. O wszystkim mówił         niezwykle interesująco. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz utworzono w 1790 roku                        na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. (Fundator działki pochowany został   w 1797 roku).  Podarowana wówczas działka liczyła 2,6 ha, a obecnie  cmentarz osiąga powierzchnię 43 ha.

Pochowanych jest tu ok. 1 mln osób, w tym bardzo wielu zasłużonych i znanych osobistości. Spoczywają tu, m.in.,  żołnierze powstań, działacze niepodlegościowi, wybitni pisarze, poeci, artyści, uczeni, lekarze, politycy, sportowcy, duchowni – nie sposób wyliczyć wszystkich.

Część z nich spoczywa w założonej w 1925 roku Alei Zasłużonych.

Podczas ponad 3-godzinnego spaceru udało nam się zobaczyć wiele starych, niezwykle ciekawych i pięknych nagrobków, wysłuchać wielu interesujących historii.

Nie da się w tak krótkim czasie zobaczyć wszystkiego, ale na pewno jest to inspiracją      dla nas do indywidualnego wybrania się na taki refleksyjny, spokojny spacer, oczywiście  przy sprzyjającej pogodzie.

Przed nami jeszcze Powązki Wojskowe – miejsce wiecznego spoczynku naukowców, artystów, społeczników i ludzi wielu profesji.   Nekropolia absolutnie warta zobaczenia.

Oprac. Z. Grzelak