Wycieczka do Puław 22 września 2022

Wakacje słuchaczy Mińskiego UTW dobiegły końca.  

Ostatnim wyjazdem wakacyjnym autokarowym była jednodniowa wycieczka do Puław i Dęblina. Odbyła się w dniu 22 września 2022 r.

W tym dniu, o godz. 7.00,  47 osobowa grupa słuchaczy MUTW (zapisanych było 50 osób) wyruszyła spod pałacu MDK w Mińsku Maz.  Dzień jak na wycieczkę, można powiedzieć, bardzo dobry. Pogoda nam przyjazna, a i pogoda ducha również.

Cel wycieczki  wynika z programu edukacyjnego Mińskiego UTW ? Poznajemy piękno kraju ojczystego i sąsiadującego z Mazowszem regionu Lubelszczyzny. Puławy leżą      w zachodniej części woj. Lubelskiego, nad Wisłą na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. Jest to największe miasto nadwiślańskie między Krakowem a Warszawą.  Liczba ludności 47 417 (dane z 2019 roku). Przejazd do Puław z przerwą trwał ok. 2 godzin. W Puławach dołączyła do nas tamtejsza przewodniczka ? p. Kamila Wieczorek (Zwiedzajmy Świat),   znana nam z wcześniej organizowanych wykładów na naszym uniwersytecie.

Po spotkaniu z p. przewodniczką – pobyt w zespole pałacowo ? parkowym Czartoryskich.

Zwiedzanie Pałacu  Czartoryskich: początki pałacu w stylu barokowym związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich, a przede wszystkim Czartoryskich. Tu obejrzeliśmy różnorodne eksponaty gromadzone od końca XVIII wieku po drugą połowę XIX wieku.  W dużej mierze pochodzą one z kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej. W zbieraniu tych cennych pamiątek narodowych księżnej Izabeli przyświecało hasło: ?Ojczyzno, nie mogłam Cię obronić, niech Cię przynajmniej uwiecznię?. Piękne przesłanie! I to się księżnej udało.   

Ta imponująca kolekcja księżnej Czartoryskiej najpierw była prezentowana w dwóch budynkach:  w Domu Gotyckim i Świątyni Sybilli, które znajdują się w parku, w pobliżu Pałacu. Nad wejściem do Świątyni Sybilli  bardzo wymowny napis: PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI ? mówi sam za siebie. Niestety, nie  mogliśmy wejść do Świątynni Sybilli, gdyż ta, z uwagi na swoją dawną architekturę,  czynna jest tylko latem i  tylko w ciepłe dni.

Dom Gotycki przeznaczony był dla pamiątek zagranicznych, ale później zmienił swój charakter i znalazły się tam również pamiątki polskie.

Godne zobaczenia są też inne obiekty w parku takie jak: Domek Grecki, Altana Chińska czy Domek Aleksandryjski, które istnieją do dziś.

Po spacerze ? obiad w pobliskiej restauracji, krótki spacer i wyjazd do Dęblina do Muzeum Sił Powietrznych. Zatrzymujemy się na kilka minut w  miejscowości Gołąb (niektórym znana z poprzednich wojaży). 

W Muzeum Sił Powietrznych,  z tamtejszym przewodnikiem,  mieliśmy możliwość obejrzenia wielu ciekawych eksponatów wewnątrz sal oraz  zwiedzania 2  z 3 samolotów: Jak-40 (odrzutowy samolot transportowy i pasażerski),   An-26 (lekki samolot transportowy zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Olega Antonowa). Na ogromnym placu przy Muzeum ? mnóstwo samolotów i innych maszyn wojskowych: starych i tych nowszych.

Ok. 17.30  powrót do Mińska  w towarzystwie pięknej tęczy.

Kierownik grupy: Zofia Grzelak – prezes S?RTW?       

koordynator: Kulma Mirosława   – członek zarządu,                                                                          

Przewoźnik – Michał Zieliński /kierowca Andrzej Zieliński/

Przewodnik ? p. Kamila Wieczorek (Zwiedzajmy Świat)  

Opracowanie: Z. Grzelak