Sanatorium Magnolia w Ustroniu 8 – 15.02.2020

Ustroń to kurort Beskidu Śląskiego. Dojeżdżając pociągiem, czy autobusem – jak było to w tym roku- widoczne są charakterystyczne sylwetki  16 piramid na Zawodziu.  Różnica wysokości zabudowań miejskich wynosi ok. 500 m. co sprawia, że piękne widoki można podziwiać                        z różnych miejsc. My upodobaliśmy sobie sanatorium Magnolia, w którym gościliśmy już po raz czwarty. Wspaniałe widoki na Czantorię /995m n.p.m./? ośnieżoną i z pięknie oświetloną trasą zjazdową – to dodatkowa atrakcja wieczorem.

Sprzyjający wypoczynkowi mikroklimat, wody mineralne, ciekawe obiekty kultury materialnej, bliskość innych ośrodków /Wisły, Istebnej i Koniakowa, Cieszyna/ sprawiają, że wracamy tu chętnie. Nowy serial w TVP Sanatorium Miłości – realizowany jest w pobliskim sanatorium  RÓWNICA , więc była okazja do indywidualnych wycieczek, by poznać klimat tego miejsca, pooddychać przy lokalnej tężni.

W mieście miejscem chętnie odwiedzanym jest biblioteka z pięknymi muralami przedstawiającymi Bibliotekę w Lozannie. Ustroń, to region wspólnego egzystowania katolików   i protestantów. Można więc poznać ich kulturę, kościoły, obserwować folklor.

Mimo naszego wieku staramy się poznawać najbliższą okolicę na różne sposoby – w zależności      od kondycji. Jedni na RÓWNICĘ  /884 m. n.p.m./  jadą kolejką, inni idą szlakiem turystycznym.     Nasz kolega Jurek Jackiewicz biega po górach i oczywiście robi zdjęcia. A widoki wspaniałe. Szczyt obsypany śniegiem, dzieci uprawiające zimowe harce, piękny widok na dalekie Tatry.                        W Zbójnickiej Chacie /ponad 180 lat/ można wzmocnić się grogiem piwnym, grzanym winem                czy herbatką z dodatkami /!!!/.

Będąc w Ustroniu odwiedzamy perełki naszej kultury materialnej;  w KONIAKOWIE odwiedzamy koronkarską rodzinę  Babci Gwarkowej, która dziergała obrusy dla królowej angielskiej,                         w ISTEBNEJ muzyczną rodzinę Jana Kawuloka, czy Izbę Pamięci  taternika  Kukuczki.

W tym roku zwiedziliśmy Pałacyk Prezydencki,  podarowany w latach 30-tych XX wieku prezydentowi Ignacemu Mościckiemu przez naród.

Z rezydencji prezydenckiej dobrze widoczny jest zbiornik wodny, który zasila okolicę w wodę pitną, a powstał z połączenia się różnych cieków górskich tworząc dalej królową polskich rzek WISŁĘ.                    W mieście Wisła stoi odlew rzeźby  dłuta naszego ?ziomala?- Konstantego Laszczki  z Dobrego.

W tym roku nie lada atrakcją wyjazdu była wizyta w Zamku w PSZCZYNIE. Jego początek sięga XV wieku. Obecny kształt nadali mu  Hochberowie. Przedstawicielką tego rodu jest księżna von Pless nazwana Daisy/ znana posiadaczka najdłuższego sznura pereł i rezydencji w Książu 1873-1943/. Aktualnie jest to Muzeum wnętrz dawnej rezydencji magnackiej. Zachowało się 80 % wyposażenia. W pięknej Sali lustrzanej odbywają się wieczory muzyczne /od 1979r/ ?U Telemana?- kompozytora barokowego. http://www.aktywnyseniormm.pl/index.php/2020/02/17/sanatorium-w-ustroniu-8-15-02-2020/