Podlasie – Wilno

Suwalszczyzna- udane dziecko lodowca. Rok akademicki słuchacze Mińskiego UTW zakończyli wycieczką na Podlasie Pn.- piękną Suwalszczyznę.
W programie wycieczki było zwiedzanie ciekawych zakątków tej ziemi oraz jednodniowy wypad do Wilna. Pierwszym etapem był Suwalski Park Krajobrazowy z uroczym jeziorem Wigry, Klasztorem Kamedułow, niedawno udostępnionymi pokojami w których przebywał św. Jan Paweł II. Okazały klasztor zachwyca dostojeństwem i kolorystyką.

Suwałki- jako miasto zyskały nowy wygląd, bardziej zadbane i okazałe.Ul. Kościuszki/ główna ulica miasta/ straszy nieco widokiem starych, zaniedbanych koszar wojskowych. Warto jednak zobaczyć Muzeum Marii Konopnickiej i wspomnieć czasy lektur wczesnego dzieciństwa- chociażby bajki o Krasnoludkach i sierotce Marysi z ilustracjami Szancera.

Trochę na wschód od Sejn jest mała miejscowość Krasnogruda. To tu , w latach młodości, wypoczywał u jednej z ciotek Czesław Miłosz. Bazą pobytową było dla nas gospodarstwo agroturystyczne Jaćwingowo w Smolnikach. Dookoła rozciąga się niezapomniany widok na prawdziwie polodowcowy krajobraz: liczne jeziora, zróżnicowane formy morenowe, liczne głazy narzutowe sprawiają, że chce się tu wracać. Całości wrażeń dopełnia widok z Cisowej Góry – wys. ok. 300 m.

Jest jeszcze jeden powód do powrotu- ogromna gościnność gospodarzy, serdeczność, otwartość na życzenia gości no i kulinaria- pieczone prosie, kartacze, pokaz pieczenia sękacza.

Będąc w pn-wsch. części Polski trzeba zwiedzić Augustów. Ta piękna równina porośnięta lasem sosnowym kryje uroki pięknych rzek/ Czarna Hańcza/,jezior – Studzieniczne, Białe, Necko nad którym zbudowano piękny amfiteatr.

Interesujące dla zwiedzających jest Muzeum Kanału Augustowskiego. Projektantem był gen. Ignacy Prądzyński a jego budowa prowadzona była w latach 1823-38.Kanał połączył dorzecze Wisły i Niemna.

Wilno- dawna, druga stolica Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zachwyca Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej, Kościół św. Piotra i Pawła,Wileńska starówka, wreszcie dostojny cmentarz na Rossie. Przepiękna nekropolia pełna jest zabytków związanych z historią Polski i Litwy.

Niezwykłych wrażeń dostarcza wjazd na Górę Gedymina, gdzie z ruin zamku rozpościera się niezwykły widok na stare i nowe Wilno..

Organizatorzy wycieczki zadbali też o to, by w Tokach popatrzeć na życie niewielkiej grupy etnicznej Karaimów- zamieszkałych tu od wieków. Troki – to pierwsza stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Całość wycieczki dopełniali świetni przewodnicy, którzy z pasją i sercem opowiadali o swoich regionach. Podziękowania należą się organizatorom, którzy świetnie przygotowali i zabezpieczyli realizację programu: Zyta, Hania, Zosia, Jurek i Jadzia.

Wycieczka została zapisana na zdjęciach . Kilka z nich poniżej, pozostałe w galerii