Pobyt w Nałęczowie 01-07 lutego 2016 r

W czasie przerwy semestralnej – od 1-go do 7-go lutego 2016r. grupa słuchaczy wyjechała na turnus rehabilitacyjno- wypoczynkowy. Skorzystaliśmy z oferty Uzdrowiska Nałęczów , przygotowanej specjalnie dla seniorów.
Pobyt w sanatorium Książe Józef był okazją do podreperowania zdrowia i okazją do poznania okolic Nałęczowa.

W mieście poznaliśmy obiekty i pamiątki związane z osobami Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Ewy Szelburg- Zarębiny, Jana Koszczyc- Witkiewicza. Na miejscowym cmentarzu , w imieniu mińszczan, złożyliśmy kwiaty na grobie Elwiro Andriollego, który przez część swojego życia był związany z naszym miastem.

Piękna okolica zachęcała do wędrówek po malowniczych wąwozach / jak tu pięknie pachną fiołki wiosną!!!/

W pobliskim Wojciechowie odwiedziliśmy starą kuźnię/ z dziarskim kowalem/ , Wieżę Ariańską z XVI wieku w której zorganizowano jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa oraz Muzeum Regionalne

Piękny XVII wieczny Kościół / tu można zobaczyć kurdybany/ i sentymentalną aleją kasztanową doprowadzającą do miejsca wiecznego spoczynku. Widać tu zaangażowanie duchownych- gratulacje i wyrazy uznania. Jadąc do Nałęczowa należy odwiedzić Kazimierz, Puławy no i wieś o nazwie Gołąb/ kościół z zabytkami kultury sakralnej i Dom Loretański- ufudowany przez Jerzego Ossolińskiego/. Wyjazd choć krótki, okazał się bardzo pożyteczny zarówno pod względem zdrowotnym jak i poznawczym.
Tekst:Jadwiga Maciejewska Zdjęcia: Krystyna Makos