Zamek Królewski w Warszawie

Dnia 20.03.2013r. grupa 44 seniorów UTW z Mińska Mazowieckiego odbyła wycieczkę autokarową do Warszawy na Zamek Królewski, w celu jego zwiedzenia i pogłębienia swojej wiedzy historycznej. W trakcie dojazdu do zamku, o historii jego powstania, wojennym zniszczeniu i odbudowie ze środków społecznych, opowiadał kol. Jerzy Maciejewski. Więcej informacji w tym zakresie uzyskaliśmy już podczas zwiedzania obiektu od przewodników zamkowych.

W wyniku rozpętania II wojny światowej oraz okrutnych działań niemieckiego okupanta, zamek w 1944r.uległ całkowitemu zniszczeniu. Widzieliśmy te zniszczenia na obrazach filmowych wystawy multimedialnej. Dlatego też z wielkim podziwem i uznaniem oglądaliśmy tak pieczołowicie odbudowany z wojennych ruin zamek oraz jego szacowne komnaty. Należą się wielkie słowa wdzięczności i pamięci o ludziach którzy tego dokonali i o tych, którzy sfinansowali ?datkami? odbudowę zamku prowadzoną w latach 1971-1984.

Mieliśmy przyjemność oglądać i podziwiać wspaniałe, bogato zdobione, reprezentacyjne komnaty królewskie; m.in.- ?Salę Wielką Balową?, której wystrój zaprojektowali Dominik Merlini i Chrystian Kamsetzer w latach 1777-1781,

?Pokój Marmurowy? powstały w latach 1640-1642, jeszcze za panowania króla Władysława IV i wspaniale zmieniony w latach 1769-1771 przez Jakuba Fontanę oraz Marcella Baciarellego, twórcę plafonu i 22 portretów królów polskich,

-?Salę Rycerską? z posągami Sławy i Chronosem-Saturnem, -?Salę Tronową? ze srebrnymi haftowanymi orłami oraz zespołem luster, – ?Gabinet Monarchów? i inne podobne a mniej eksponowane sale. Oglądaliśmy także prywatne komnaty ostatniego króla Stanisława Poniatowskiego, które w wystroju wnętrza są dużo skromniejsze niż komnaty reprezentacyjne.

Ostatni zespół zwiedzanych komnat to sale i pomieszczenia służące życiu publicznemu króla i rządzeniu Rzeczpospolitą. Główne z nich to sala tronowa, sala sejmowa i sala senatorska. Najładniejsza z nich to sala senatorska, w której w obecności króla decydowano o najważniejszych sprawach państwa.
W Sali tej, w gablocie obok tronu, znajduje się I Konstytucja Rzeczpospolitej, uchwalona 3 maja 1791r.

W zwiedzanych salach, poza marmurowymi rzeźbami, oglądaliśmy także wspaniałe malowidła i obrazy; m.in. w ?Sali Canaletta? podziwialiśmy zestaw 23 oryginalnych obrazów XVIII wiecznej Warszawy autorstwa niesłychanie zasłużonego dla miasta i jego historii malarza Bellotta Canaletta. W innych pomieszczeniach podziwialiśmy obrazy największego malarza polskiego Jana Matejki, a w tym obrazy; ?Batory pod Pskowem?, ?Rejtan?. Pełni pozytywnych wrażeń i emocji, po ok.2,5 godzinach, zakończyliśmy zwiedzanie zamku królewskiego w Warszawie. Współcześnie zamek stanowi miejsce ważnych uroczystości państwowych, jednocześnie pełniąc rolę centrum edukacyjnego w tym historii polskiej oraz miejsce wystaw dzieł sztuki. Wyjazd do zamku uczestnicy oceniają jako bardzo udany. Polecają zwiedzanie zamku królewskiego w Warszawie innym seniorom oraz rodzinom.
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Cichocki