TAJEMNICZY ŚWIAT POGRANICZA KULTUR

23 kwietnia 2025 r. o godz. 8.00  grupa słuchaczy MUTW, na pokładzie autokaru firmy „Autokary Zielińscy”  z naszym  niezawodnym  kierowcą  p. Andrzejem Zielińskim  i w towarzystwie przewodnika p. Daniela Sukniewicza, wybrała się na jednodniową wycieczkę w Tajemniczy świat  pogranicza kultur: trasa Węgrów, Liw, Drohiczyn. Zwiedzanie Węgrowa rozpoczęliśmy od bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP. Obejrzeliśmy wnętrze świątyni oraz jeden z najbardziej tajemniczych artefaktów w Polsce – wykonane ze stopu złota i srebra, ważące 17 kg, pęknięte na trzy części i zmatowiałe lustro. Miało ono należeć do słynnego maga i alchemika – Jana Twardowskiego. Według legendy w lustrze na prośbę króla Zygmunta Augusta miała ukazać się jego zmarła żona Barbara Radziwiłłówna. Król, gdy ujrzał Barbarę, nie mógł powstrzymać się, by jej nie dotknąć. Wtedy czar prysł, lustro pękło, a na króla i Twardowskiego spadły nieszczęścia. Podobno przed śmiercią Twardowski podarował to lustro biskupowi Franciszkowi Krasickiemu. Tez zaś złożył je jako wotum w kościele. W lustrze lepiej się nie przeglądać, bo można zobaczyć w nim ….  diabła.  Przejrzeć się w nim nawet nie można, bo wisi wysoko nad drzwiami. 

Kolejnym przystankiem był niezwykły, barokowy XVII-wieczny klasztor poreformacki i znajdująca się w jego podziemiach wystawa pt. „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”.

Z Węgrowa udaliśmy się do zamku w Liwie. Położony nad malowniczym Liwcem warowny zamek strzegł wschodniej części Mazowsza. Z gotyckiego zamku zachowała się wieża bramna, fragment murów  obwodowych i wybudowany w XVIII w. w miejscu Domu Małego dwór starościński. Odtworzono również dawną drogę, którą wchodziło się na zamek – część drewnianego mostu wraz z zabudową, który prowadził z rynku do zwodzonych wrót zamku. 

W zamku zwiedziliśmy bogate zbiory uzbrojenia, weszliśmy do gotyckich piwnic oraz na wieżę, gdzie pojawia się legendarna Żółta Dama. Podczas gdy jedna grupa zwiedzała wnętrza zamku, druga zajęta była rozwiązaniem zagadki kryminalnej sprzed wieków, którą przygotował  nasz przewodnik p. Daniel Sukniewicz. Były nawet dwa trupy, a słuchacze tejże zagadki okazali się dobrymi „dochodzeniowcami” –  zagadkę rozwiązali.

Kolejny etap wycieczki to Drohiczyn perła Podlasia  – stolica dawnej ziemi drohickiej i jednym z zaledwie czterech miast w Polsce, w której  koronowani byli królowie. Tu, nad pięknym meandrującym Bugiem, zatrzymaliśmy się w Restauracji Nad Bugiem, gdzie podczas obiadu degustowaliśmy  doskonałe potrawy regionalne, m.in. zaguby, kartacze, babki ziemniaczane, Po sutym obiedzie spacer wzdłuż Bugu na Górę Zamkową i do wieży widokowej na szczyt której prowadziły 92 schodki. Widok z góry na Drohiczyn przepiękny, zwłaszcza, że pogoda była wymarzona.

Po tych atrakcjach, ok. godz. 18.00, lekko zmęczeni, ale zadowoleni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mińska, gdzie dotarliśmy bezpiecznie ok. godz. 20.00.   

Dziękuję wszystkim za bardzo dobrą i przyjazną atmosferę podczas tej wycieczki.  

oprac. Z. Grzelak