WIGILIA 2022

W dniu 14.12.2022 o godz. 13.00 w lokalu „ESTA” chętni słuchacze  Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zaproszeni Goście  spotkali się na uroczystym Spotkaniu Wigilijnym. 

Spotkanie rozpoczęliśmy słowami wiersza  polskiego poety  okresu międzywojennego,  Jerzego Liberta  pt. „Pasterka” : … a mały Chrystus smutny w drzwi patrzy i czeka, by wśród witających zobaczyć człowieka.

Po 2 latach przerwy spowodowanej przede wszystkim pandemią Covid-19, który od 2020 roku z różnym nasileniem dawał znać o sobie, dobrze jest wrócić do dawnej tradycji gromadzenia się na takich właśnie spotkaniach opłatkowych. Wcześniej takowe odbywały się w Miejskim Domu Kultury przy współorganizacji członków zarządu i ówczesnych Rad Słuchaczy. Co prawda, czas pandemii  nie został jeszcze odwołany, ale większość z nas jest zaszczepiona przez co czujemy się bezpiecznie. Miło, że udało nam się spotkać, co   przy okazji było też zwieńczeniem całorocznej pracy Zarządu ze  słuchaczami i Radą Słuchaczy. Klimat  Świąt wszystkim się udzielił- byliśmy ubrani odświętnie i w świątecznym nastroju. Tradycyjne, smakowite  potrawy czekały na pięknie udekorowanych stołach. Ten barszcz czerwony ma taki właśnie smak tylko w ten jeden wieczór. Choćby go robić tak samo to nigdy nie będzie smakował tak jak  ten wigilijny. Może to zasługa świec albo tej pachnącej choinki, ale myślę, że chodzi oto, ze jemy go  r a z e m, bez pośpiechu tu i teraz.

Po powitaniu przybyłych Szanownych Gości: Starosty Mińskiego Pana Antoniego Jana Tarczyńskiego, Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki  Pana Antoniego Piechoskiego, Ks. Proboszcza parafii pw. Św. Antoniego z Padwy Janusza Kopczyńskiego, przedstawicielki MDK , Członków Rady Programowej  S”RTW”: Pani Elżbiety Sieradzińskiej, Pana Mirosława Biedę oraz współpracujących ze słuchaczami Pań: Agnieszki Sawki (Taniec w Kręgu) i Moniki Pszkit (Śpiewamy Razem) wspólnie z Panem Starostą zapaliliśmy symboliczne Światło Betlejemskie, a  ks. proboszcz odczytał Ewangelię. Po wysłuchaniu Ewangelii  tradycyjnie  podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie Wiary, która odmieni nasze serca, Nadziei, że jutro będzie lepsze, Miłości, która przetrwa najgorsze chwile w życiu i Zdrowia, którego tak wszyscy potrzebujemy. I Pokoju, tego na świecie i w naszych sercach.

Takie wartości, jak wiara, nadzieja i miłość- podobnie jak światło, gdy się nimi dzielimy, one się mnożą. Dlatego ważne jest, abyśmy to Światło mieli w sobie i nieśli je drugiemu człowiekowi i dzielili się nim z  wszystkimi ludźmi. Cieszmy się też sobą nawzajem, cieszmy się tym co mamy i tym co przyniesie nam nadchodzący Nowy Rok 2023.

Serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne  wszystkim zgromadzonym  złożyli zaproszeni Goście: Starosta Miński Pan Antoni Jan Tarczyński, Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Pan. Antoni Piechoski i Ks. Proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego z Padwy Janusz Kopczyński.

Kolejnym punktem  spotkania była  kolędowa część artystyczna.  Pod batutą  p.  Moniki Pszkit  i przy akompaniamencie kol. Janka Jurka  zespół  „Śpiewamy Razem” wykonał piękne kolędy, które tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia są  wspólnie śpiewane.

Oprac. Z. Grzelak, E. Gańko

 

Zdjęcia: Ewa Barańska, Agnieszka Zawadka, Sławomir Ziemicki