Witkacy w Muzeum Narodowym

W dniu 2 października 2022 r. grupa członków naszego Stowarzyszenia, obejrzała w Muzeum Narodowym w Warszawie, wystawę  poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza ( 1885-1939), jednemu z najwybitniejszych twórców XX wieku. Był On artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji.

            Witkacy żył w momencie przełomu i nie opuszczało go poczucie niepokoju związanego z końcem pewnego porządku i doświadczeniem głębokiego kryzysu, w którym znalazł się ówczesny świat. Stąd podtytuł wystawy ?sejsmograf epoki przyspieszenia?.

         Na tą gigantyczną wystawę zebrano ponad 500 prac – obrazów, rysunków , pasteli i fotografii z Muzeów Narodowych  i wielu innych muzeów w Polsce oraz rzadko prezentowanych dzieł z kolekcji prywatnych. 

Około 25 procent dzieł prezentowanych na niej to pastele. Technika ta chętnie stosowana przez Witkacego, pozwalała mu na szybkie wykonanie efektownego kolorystycznie obrazu i umożliwiała uzyskanie różnorodnych efektów, zbliżonych zarówno do rysunku, jak i malarstwa. Ale są to prace bardzo delikatne, w większości  portrety, które aż w 90 przypadkach  podczas przygotowań do wystawy poddano konserwacji. Wyzwaniem była także oprawa kilkuset obiektów: pasteli, rysunków i fotografii.

           Wystawę dopełniła  oprowadzająca przewodniczka, która znakomicie przybliżyła życie i twórczość artysty.

Opracowała: Krystyna Makos; Zdjęcia: Paweł Kozakiewicz, Sławomir Ziemicki