Wycieczka Szlakiem Piastowskim 17-20 kwietnia 2018 r.

?Cudze chwalicie, swego nie znacie?– tak rozpoczyna swoją relację z wycieczki Szlakiem Piastowskim  kol. Marysia Obrębska.
Niezapomniane wrażenia wywołały u kol. zabytki Poznania i Gniezna a także perły polskiej kultury w Kórniku i Rogalinie: stylowe wnętrza, oryginalne podłogi, mnogość dzieł sztuki no i piękny język przewodnika/ w Kórniku/. Cieszy fakt, że te dobra decyzją właścicieli przeszły na własność narodu.
Kol. Halinę Sikorską zainteresowała szczególnie rezydencja Górków i Działyńskich w Kórniku. Zwróciła uwagę na historyczną rolę przedstawicieli tych rodów. Teofila Działyńska wiele czasu poświęcała sprawie rozwoju kulturalnego i gospodarczego miasteczka, urządziła piękny ogród w stylu francuskim, szkółkę drzew i zwierzyniec. Tytus Działyński stworzył bibliotekę, muzeum w którym gromadził starodruki  min. Rękopisy F..Chopina,    A.Mickiewicza  i N. Bonaparte.
Arboretum w Kórniku obecnie liczy 33,5 ha, zachwyca różnorodnością gatunków/ jest ich ok. 3000/ wielu odmian europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Ciekawostką jest grusza wierzbolistna. Nasza wizyta przypadła na czas kwitnienia magnolii- zachwycała ich różnorodność i obfitość.
Koleżanki  szczególnie zainteresowane historią sztuki ?pochłonęła? galeria malarstwa w pałacu w Rogalinie. Dla miłośników przyrody wielu emocji dostarczyła Aleja Dębów Rogalińskich
Uczestnicy w swoich relacjach zwracali uwagę na zabytki w małym Strzelnie: kościół/rotunda/ św. Prokopa z przełomu  XII i XIII w. Mały kościół o wspaniałej akustyce, co udowodniła nam nasza kol. Ewa Gańko śpiewając  Pod Twą obronę.   Obok kościół zakonny  św. Trójcy a w nim uwagę zwracają piaskowcowe kolumny romańskie  zdobione  płaskorzeźbami pokazującymi przywary i cnoty ludzkie.
Kol. Wanda Cyran zwróciła uwagę na celowość inwestowania odnawianie zabytków i obiektów sakralnych przypominających ciągłość naszej państwowości. Podkreśliła zaletę włączenia nowych technologii przy zwiedzaniu, co szczególnie ludziom starszym ułatwia zrozumienie i zapamiętywanie prezentowanych informacji
Wycieczkę Szlakiem Piastowskim rozpoczęliśmy od zwiedzania Poznania. Najważniejsze zabytki to: Bazylika archikatedralna  na Ostrowie Tumskim / kolebce miasta/, jego początki sięgają 968r. Historię obiektu można śledzić w kaplicach bocznym, ołtarzu głównym i podziemiach.          Perłą renesansu nazywany jest Ratusz/ 1310r/. Odbudowa ratusza po burzliwych dziejach zakończyła się w 1954 r. Najciekawszym pomieszczeniem jest Sala Odrodzenia tzw. Wielka Sień, która należy do najcenniejszych wnętrz renesansowych w Polsce.                                 Zainteresowanie uczestników wzbudziły Poznańskie koziołki zainstalowane na wieży w 1551 r. Nie trafiliśmy wprawdzie na spektakl o godz. 12.00 ale mogliśmy ,te starsze , zobaczyć wewnątrz ratusza/ już jako eksponat/.                                                                                                        Kolejny etap to Gniezno, które obok Poznania było silnie związane z początkami chrześcijaństwa w Polsce.                                                  Na Wzgórzu Lecha/ wzniesienie polodowcowe na skraju rynny jeziora Jelonek/ już w VI wieku powstała osada. Gniezno było stolicą plemiennego państwa Polan ze swym władcą Mieszkiem I.                 
Najcenniejsze zabytki Bazyliki Gnieźnieńskiej to min. Trumna srebrna z 1662r. z relikwiami   św. Wojciecha ,   – Krucyfiks z belki tęczowej z drewna lipowego ok.1430r., – Płyta nagrobna, marmurowa prymasa Zbigniewa Oleśnickiego/ dzieło Wita Stwosza/, – Drzwi Gnieźnieńskie jeden z najcenniejszych zabytków metaloplastyki  romańskiej w Europie/ dwa skrzydła o 18 kwaterach przedstawiających sceny z życia św. Wojciecha/.      Interesujące jest również  Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Kolejnym ciekawym miejsce na trasie wycieczki był Biskupin- Wielkopolskie Pompeje. Jest to pozostałość prasłowiańskiej osady na półwyspie jeziora Biskupińskiego: osada warowna typu bagiennego. Odkryta została przypadkowo w r.1933 przez nauczyciela z Biskupina w czasie kopania torfu przez jednego z miejscowych chłopów. Prace archeologiczne  prowadzone były   przez ekipę Uniwersytetu Poznańskiego pod kier. prof. Józefa Kostrzewskiego a po wojnie wznowione   pod kier. Prof. Zdzisława Rajewskiego. Osada zamieszkiwana była prawdopodobnie już  ok.550 do 400 lat p.n.e.
Po drodze, w Gąsawie mogliśmy podziwiać stary kościół drewniany z przepiękną polichromią.
Z dużym zainteresowaniem uczestnicy wycieczki obejrzeli Park Miniatur w Pobiedziskach/ najważniejsze obiekty historyczne i architektoniczne Wielkopolski/.
Mogilno to ważne miejsce na Szlaku Piastowskim .Nad  pięknym rynnowym jeziorem wznosi się klasztor Benedyktynów, kościół św. Jana/XI w./ Uwagę zwracają krypty romańskie. Tu pochowany jest min. Ks. Piotr Wawrzyniak- działacz społeczny ,organizator działalności pozytywistycznej w Wielkopolsce w XIX wieku.
Jadąc na południe Wielkopolski ? do Kórnika i Rogalina uwagę zwracały stare formy polodowcowe ze śladami silnej denudacji  .Dzięki temu istnieją dobre warunki rozwoju rolnictwa a uczestnicy mogli obserwować największe w Polsce  uprawy szparagów .
W drodze powrotnej , w Koninie  zobaczyliśmy najstarszy w Polsce znak drogowy z XII wieku. Jest to słup w kształcie kręgla o wys. 252 cm. wykonany z piaskowca. Ustawiony jest w odległości 52 km   od Kalisz i Kruszwicy/ ważne w owym czasie grody.
Dla niektórych uczestników dodatkowym walorem wycieczki była możliwość poznania nowych ludzi, dzielenia się doświadczeniami, integrowania w nowym środowisku.
Kol. Zofia Grzelak tak podsumowała swoją relację: przez kilka dni myśli moje przeniosły się w dawne czasy tworzenia i ciągłego umacniania państwa polskiego, w czasy chrztu Polski i jej rozwoju. Może zabrzmi to patetycznie, ale przyznam, że będąc w okolicy Gniezna przez moment poczułam się ? jak w gnieździe? gdzie lęgną się ptaki i tworzy się nowe życie, nowa rodzina, po prostu dom. W ten szczególny klimat wpisał się hotel Adalbertus. Mam tylko jedną uwagę: doba powinna być dłuższa, by wygospodarować czas na relaks i kontemplację.  Wycieczka programowa Mińskiego   UTW odbyła się w dn. 17- 20 kwietnia 2018. Wzięło w niej udział 47 os. Organizatorem  był Zarząd Stowarzyszenia. Program przygotowali:  Stanisław Czajka i Jadwiga Maciejewska
Zobacz zdjęcia w galerii lub
tutaj klikając >>>/szlakami-piastowskimi-po-wielkopolsce-17-20-kwietnia-2018-r/